Trendy i kierunki podróży w 2018

3 grudnia 2017
3 grudnia 2017 Janusz Gałka

 

Światowe trendy i kierunki podróży w 2018

Travel trends and forecasts for 2018 FOR ENGLISH SCROLL DOWN PLEASE!

Każdy z nas na swój sposób jest wyjątkowy. Jednak – jakkolwiek banalnie to nie zabrzmi – ulegamy pewnym trendom (albo od nich uciekamy – co też jest jakimś … trendem). Działamy zatem według określonych schematów. Oto moje spojrzenie na trendy i kierunki podróży w 2018. Przeczytajcie czy i jak bardzo się różnimy!

Podróże online

Większość z nas jest dzisiaj online. Folołujemy, lajkujemy, wyszukujemy, sprawdzamy, porównujemy, planujemy, kupujemy. Co więcej mamy moc sprawczą! Napiszemy opinię, zrobimy autorskie zdjęcie, ocenimy miejsce według własnych kryteriów (nie lubię zielonych zasłon i żółtych ręczników dam im 1,0). Mamy wpływ na statystyki, „ups and downs”, jesteśmy eeee … ekspertami. Świat stał się małą wioską. Linie niskokosztowe, dały początek globalnym podróżom. Stworzyły trend, który zmusił także operatorów tradycyjnych do obniżenia cen (według najnowszych badań w ostatnich 10 latach – w zależności od regionu świata – ceny biletów spadły od 10% do 40%).

Alaska lądowanie na lodowcu

Planowanie podróży. Samodzielne, czy z agentem?

W latach 90 – tych słyszeliśmy opowieści, że portale rezerwacyjne, czy oceniające obiekty, to gwóźdź do trumny agentów – pośredników w podróżach. Dlaczego „wieko wciąż jest otwarte”?;). Podróżowanie dzisiaj, a 10 lat temu dzieli przepaść. Mimo dostępu do wielu usług online i wbrew ponoszonym przez platformy nakładom, współczesny podróżnik (tak, nie turysta), szuka czegoś więcej jak rezerwacji hotelu i zakupu biletu lotniczego. Chodzi o emocje, doświadczenie, przeżycie. Co kręci współczesnego turystę, który zmienił się w podróżnika? Już nie tylko perfekcyjny hotel z najlepszą plażą, czy miejsce w „niedostępnej” restauracji. Dzisiaj podróżujący chcą dołączyć do grupy naukowców w Cieśninie Magellana, aby śledzić migrację humbaków. Chcą popływać ze żółwiami morskimi na zagubionej na Atlantyku Fernando de Noronha. Pomogą jako wolontariusze w budowie lokalnej szkoły, by w drugiej części pobytu cieszyć się niezapomnianym fotosafari. Kto ma im to umożliwić? Agent, bądźmy jednak szczerzy nie ten, który siedzi za biurkiem i wypluwa z systemu kolejne, fastfoodowe propozycje resortowych kombinatów. Agent, o którym mowa, nazywany jest dzisiaj „travel designerem”. Mniejsza jednak o tytuł. Agent musi znać miejsce, w które posyła swoich klientów. Doświadczenie miejsca + rozpoznanie potrzeb klienta = szyty na miarę wyjazd. Tacy projektanci (krawcy??? ha ha ha) podróży nie kupują tego, co podrzuca lokalny operator. Znając miejscowe atrakcje – sami wiedzą czego chcą, co więcej – wiedzą czego oczekuje ich klient. Znalazłem takiego eksperta i co dalej? Zakładam kapcie, sączę tequilę i czekam cóż tam mój agencik urodzi? No way! Sam śledzę co w trawie piszczy. Trendy w podróżach są tylko trendami, a te jak wiadomo (hejże gracze giełdowi – jak tam bitcoiny?), zmieniają sie nieustannie.

Cieśnina Magellana weloryby

Kierunki światowych podróży w 2018

Świat jest coraz bardziej zatłoczony, a niektóre z miejsc są niedostępne z powodu wojen, czy innych zagrożeń. Gdzie uciec od tłumów?

Kierunki podróży w 2018 roku. Europa i Ameryka Pólnocna

W miejsce zawsze popularnych Włoch, Hiszpanii, Grecji, czy nawet Chorwacji podróżnicy planują wyjazdy do … Mołdawii, Czarnogóry, Polski, Finlandii, Islandii, a nawet na Grenlandię. Podróże na północ Europy, czy Ameryki Północnej, lub południowe krańce Ameryki Południowej są konsekwencją nowego trendu: “cold is hot”. Turyści znikają więc na dzikiej północy Kanady i na Alasce, opuszczając zatłoczone Wielki Kanion, czy Góry Skaliste w okolicach Banff, i Jasper.

Islandia

Islandia

Kierunki podróży w 2018 roku. Ameryka Południowa i … Azja

Gorące kierunki podróży w Ameryce Południowej w nadchodzących latach nie są tak łatwe do przewidzenia. Dla „plecakowców” – północne Chile, Boliwia, Peru i Kolumbia pozostaną na szczycie listy. Wyposażeni w zasobne portfele będą szukać „podróży życia” w Patagonii, brazylijskim Pantanal, na Galapagos, czy Antarktydzie (rezerwacje dzisiaj na 2019 rok). Poszukiwacze przygód, pojadą do Surinamu i Gujany Francuskiej. Co z Azją? Dzięki niższym kosztom jest łatwiej dostępna (przynajmniej jej południowo – wschodnia część). Wietnam, Tajlandia, Kambodża – w popularnych miejscach „już prawie każdy był”. Teraz czas na odkrywanie perełek. Rejs po Mekongu, malownicze wyspy Andamanów, wypad do Chiang Rai w roli mahuta. Co z Japonią? Japonia „wykurowała się” z Fukushimy i na nowo przyciąga odmiennością kulturową i techniką. Od 2-3 lat jest moda na Iran – jeśli nie wystąpią zawirowania polityczne – ten trend się utrzyma. Wątpliwym jest jednak, aby moda ta dotknęła podróżników zamożnych (infrastruktura).

Chile Atacama

Kierunki podróży w 2018 roku. Australia & Nowa Zelandia i … Afryka

Australia i Nowa Zelandia z egzotycznymi archipelagami Oceanii są tradycynie celem podróży na … prawie każdą kieszeń. W ostatnich latach antypody wzbogaciły się o tysiące znakomitych jadłodajnii, a miłośnicy sfermentowanego soku z winogron cieszą sie jak dzieci przebierając między Savignon Blanc a Shirazem. Wschodnie wybrzeże Australii na całej swej długości, od stanu Wiktoria po Qeensland oferuje przepiękne krajobrazy. Wraz z 2-3 dniowym „wypadem” do Ayers Rock i Uluru, to wciąż najlepszy program dla tych, którzy po raz pierwszy stawiają stopę na tym najmniejszym z kontynentów. Zdobywcy Nowej Zelandii, jeśli wyprawa do Śródziemia jest krótka, mają potrójny wybór. Program z miejscami, które grają we „Władcy Pierścieni”, połączony z gorącymi terenami między Taupo a Rotoruą. Raj slowfoodowo – organiczny wzdłuż fiordów Marlborough Sounds dla „foodies” to drugi wybór. Rozwiązania dla golfistów z luksusowymi w obsłudze i … cenie lodge’ami, obok najpiękniejszych pól golfowych świata to program numer trzy.

Uluru_Sunrise_Australia_Milesaway

Co prawda gra w golfa z pawianami i zebrami na fairway’u zyskuje na popularności, jednak Afryka to wciąż i mam nadzieję długo jeszcze – emocje związane z safari. Piękne krajobrazy, ogromne niezamieszkałe przestrzenie, interesująca fauna i unikalne lokalne plemiona to ogromny atut Namibii. Wystarczy tu miejsca i dla podróżujących samodzielnie i tych, którzy korzystają z safari lotniczego. Trendy w podróżach do Afryki pokazują stopniowy powrót do łask Zimbabwe (pomaga tutaj czynnik niższych kosztów). Jednak w związku z wymuszoną w ostatnich dniach, rezygnacją prezydenta Mugabe, należy być ostrożnym w planowaniu wyjazdu w ciągu najbliższych 2 – 3 miesięcy. RPA ma pierwsze sukcesy w promowaniu trendu “beach and safari”. Park Krugera, czy bezmalaryczny obszar Madikwe Game Reserve są wiodącymi elementami tej kampanii, w której biorą również udział plaże Mozambiku i Mauritiusa. W 2018 roku będziemy również świadkami wzrostu popularności trekkingów do goryli górskich w Ugandzie. Stanie się tak głównie za sprawą niespodziewanego wzrostu cen zezwoleń po stronie rwandyjskiej z 750 USD do 1500 USD za osobę.

Balon nad pustynią Namib

Balon nad pustynią Namib

Trendy w podróżach 2018

Zobacz zanim znikną

Lodowce się kurczą, bądź znikają bezpowrotnie. Zmienia się Kuba otwarta na Stany Zjednoczone. Tylko około 880 goryli górskich pozostało w tropikalnych lasach na granicy Rwandy, Ugandy i Demokratycznej Republiki Kongo. Buszmeni z Kalahari są usuwani z tradycyjnych miejsc łowieckich, w których powstają kopalnie diamentów. 12 Apostołów, rafy koralowe, Amazonia. To tylko niektóre z nagłówków, które pokazują jak nasz świat się zmienia. Zobaczmy go … zanim zniknie! Ten trend zwany “hurry up” ma również drugie swe oblicze. Należący do pokolenia Millennials podróżują krócej i jadą tylko na chwilę. Powoli przestaje dziwić wyskok na tydzień lub długi weekend do Machu Picchu, na Galapagos, czy Wielką Rafę Koralową.

Uganda trekking do goryli górskich

Generacje w podróży

Podróże z dziadkami i podróże w gronie przyjaciół. Podróżowanie staje się okazją do wzmocnienia więzi rodzinnych i między przyjaciółmi. Zajęci rodzice „puszczają” dzieci na wakacje z dziadkami. Ci zaś nie oferują już li tylko wypadu do resortu, ale zabierają wnuki w eskapady przygodowe do Afryki, czy nawet na Antarktydę.

gepard na granicy Serengeti i Masai Mary

gepard na granicy Serengeti i Masai Mary

Sustainable traveling

Ten nowy trend w biznesie jest aktualny dzisiaj także w podróżach. O co chodzi w „zrównoważonych” podróżach? Podróże to doświadczenia i emocje. Polując na nie nie powinniśmy zapominać o wspieraniu lokalnych społeczności. Jesteśmy odpowiedzialni za dziedzictwo historyczne, ale także za utrzymanie dla przyszłych pokoleń flory i fauny w niezmienionym stanie. Stąd inicjatywy, w których kłusownicy stają się rangerami – przewodnikami, a dzieci w regionach ubogich, zdobywaja wykształcenie dzięki fundacjom i programom pomocowym.

Dzieci Mozambik

Podróże a wolontariat

Zaproś siebie i swoich przyjaciół do udziału w wolontariacie. Pomoc w ubogich krajach nie polega tyko na zbudowaniu studni, płotu, czy nauce angielskiego. Pobyt wśród lokalnych społeczności buduje prawdziwą relację. Podróżnik przestaje być tylko obserwatorem i „outsiderem”, ale uczestniczy w codziennym życiu wioski, szkoły, szpitala. W niektórych przypadkach udział w wolontariacie pozwala obniżyć koszty podróży. Po kilku dniach, czy tygodniach pracy, można odwiedzić wymarzone miejsca.

Botswana mecz międzypaństwowy

Zostań częścią świata, który odwiedzasz

Podróże, które zmieniają (transformational traveling). Turyści coraz częściej chcą doświadczyć lokalnego życia, a nie zmienić je. Gdy podróżujemy „wychodzimy” z naszego świata, z rutynowych zachowań, zmieniamy perspektywę i punkt widzenia. Doświadczenie podróży poszerza nasze horyzonty, powoduje, że stajemy się obywatelami świata. Wracamy do domu lepiej poinformowani, stajemy się ambasadorami miejsc, które odwiedziliśmy, potrafimy „przetłumaczyć” zachodzące tam zmiany na nasz lokalny język, z korzyścią dla naszych znajomych i przyjaciół.

Plemię San Kalahari

Praca za granicą motywacją w podróżach

Pracą za granicą motywujemy nasze rodziny i przyjaciół do podjęcia podróży. To dosyć powszechne ostatnio zjawisko i to już nie tylko z powodu „braku perspektyw” w kraju, stało sie motywatorem wielu podróży. Specjaliści z branży IT, czy finansowej pracują nad kilkumiesięcznymi, czy kilkuletnimi projektami gdzieś w świecie. Wynajmując apartamenty, domy czy mieszkania zapraszają w odwiedziny przyjaciół czy rodzinę, która korzysta z okazji, aby „taniej” zobaczyć świat. Życie czasowe za granicą powoduje, że młodzi profesjonaliści stają się członkami lokalnej społeczności. Pomaga im to w lepszym zrozumieniu świata, lokalnego rynku i relacji biznesowych.

To tylko wybrane z trendów oraz kierunków w podróżach na kolejne lata, którymi chciałem się z wami podzielić. Oczywiście niespodziewane zdarzenia jak trzęsienie ziemi, erupcja wulkanu, czy światowy kryzys mogę spowodować, że moje obserwacje nie sprawdzą się w przyszłości. Uważam jednak, że w krótkiej perspektywie turystyka zrównoważona i „transformacyjna” będą równocześnie i siłą napędową i motywatorem w odkrywaniu świata. Czas pokaże czy już nie turyści, a podróżnicy sami to potwierdzą.

Travel trends and forecasts for 2018

Coast of Mozambique

Who wants (doesn’t) to be classified as a trendy girl or guy? Everyone likes nowadays to be unique, extraordinary and different. Traveling is not out of this trend! Mobile users (with few exceptions) are online. Not only can follow, like, research, plan, buy, but also have a power to influence! Writing reviews, catching images her/his way, judging service level with own criteria, but using 1 to 10 (or 5) common points scale can make you a „king of the jungle” – you are the expert – you are told at least  – you are 😉 … Flying low cost and traditional airlines, which according to recent studies, reduced airfares by 10 to 40 % in the last 10 years, made world more accessible than ever before.

Traveling with travel agents or self made

In the ‘90s we heard well known personalities saying: “it’s the end of travel agent era”. Self made vacations with tripadvisor, booking or expedia should overtake the market in couple of years. Why it didn’t happen? Cause travel world is changing. The booking engines try furiously to charge the market, but travelers are looking not just for booking a flight or accommodation – even the best rated – they look for experience. It’s not only about traveling to best beach or to dine at “not easy to book” restaurant. People want to join scientists at their work wit whale migration in Straits of Magellan. They look forward to swim with wild turtles in brazilian Fernando de Noronha or to combine volunteer work with photo safari in one of African countries. Who is close to such experience? Agents, but to be honest, not all of them. Only those who experience the places by themselves and in most cases those, who rich the unique services directly. They don’t just sell what’s offered, they get to know locals and can tailor made a journey knowing client’s requirements. So looking for such experts, you have also to track the latest trends in the world of travel.

Kayaking in Alaska

Travel destinations for 2018

World is getting more and more crowded and unfortunately in some places less secure. Staying away from the crowds – where?

Travel destinations 2018 in Europe and North America

Instead of Italy, Spain, Greece or even Croatia travelers are looking into Moldova, Montenegro, Poland, Finland, Iceland, Greenland. Traveling to the northern hemisphere as a consequence of a new trend: “cold is hot”. Same works for North America and vey South of Chile and Argentina. Tourists desire to disappear in Canadian Wild North or Alaska more than queue in US Grand Canyon or Rockies around Jasper and Banff. 

Grizzly in Chinitna Bay Alaska

Grizzly in Chinitna Bay Alaska

Travel destinations 2018 in South America and Asia

South American travel trends for 2018 are not so easy to define. Thinking “backpacking” – Chile, Bolivia, Columbia and Peru will remain on the top of the list. Traditional tourists – looking for once in a lifetime experience – will fulfill they dreams reaching Patagonia, Pantanal, Galapagos and Antarctica (the last one however, must be booked well in advance – now is the highest time for 2019 season). Real travelers will find their unique spots in Surinam and French Guyana. What about so easy accessible Asia? For 2-3 years now Iran has been winning backpackers hearts. Secure, with friendly and “world hungry” citizens, has many undiscovered and less described places to offer. In my opinion however as far as it concerns the infrastructure it isn’t a spot for wealthy travelers for now. Japan is recovering very well from Fukushima accident, offering as usual a great number of cultural and heritage events.

Whales in Patagonia

Travel destinations 2018 in Australia & New Zealand & Africa

Australia and New Zealand with interesting Archipelagos around,  reaching through Fiji even French Polynesia, are traditionally places for every budget level. In the recent years both upside down locations delivered hundreds of extraordinary spots for foodies and wine lovers, not to forget about golfers. The rich in landscape and wildlife eastern Australia coast from Victoria to Queensland, with a two days deviation to Uluru and Alice Springs will still be a part of “first timers” itineraries. New Zealand’s visitors follow 3 different itineraries. Lord of the Ring movie North and South Island’s spots connected with Rotorua hot springs, Scenic golf courses and luxury lodges with personalized services. Great wine and organic food hunters gathered around Marlborough Sounds.

The Farm at Cape Kidnappers New Zealand

Although playing golf with baboons or zebras on a fairway is getting more and more popular, Africa is still, and hopefully it remains like this, about safari experience. Namibia, with it’s vast territory, interesting wildlife, beautiful landscape and indigenous people palette, attracts many self drivers and flying safari lovers. Travel trends 2018 for Africa show a steadily come back of Zimbabwe (due to the low rates mainly) and great development of “beach and safari” trend. However with President Mugabe resignation we have to follow local headlines regarding the direction of political and economic changes in the country. South African Kruger National Park and malaria free Madikwe Game Reserve are successfully combined with Mozambique and Mauritius beaches. Year 2018 should also be a witness of a gorilla tracking business development in Uganda – this however “thanks” to the significant rise of permit rates in their neighbour country – Ruanda (Ruandan authorities surprised tourists in the middle of the year with permit rates raise from 750 USD to 1500 USD per person).

Maldives Lux South Ari Atoll

Travel trends 2018

See them before they change/ disappear

Glaciers disappear. Cuba is changing. Only 880 mountain gorillas left in Ruanda, Uganda and Democratic Republic of Congo. Bushmen of Kalahari are being relocated due to diamond mining. 12 Apostels? Coral reefs? Amazon? These are only a few headlines showing how much our world is changing. It’s a “hurry up” trend to go and see, what maybe disappears in a few years time zone. This “be fast” trend has its second leg, which is taking less than one week journeys to reach highlights like Great Barrier Reef, Galapagos, Machu Picchu and others. Millenials are leaders in this movement.

Cuba. Famous Habanero with his puro

Be sustainable. Now also when you travel

Sustainable traveling shouldn’t be mixed up just with “go green” and „use your towel also the next day”. Travel to experience, but also to support locals, to keep world heritage alive. Change poachers into field guides, help with your foundation support to rise children, who will become future leaders with wide horizons.

safari z dziecmi

Masai Village Masai Mara

Ask yourself and your travel companions to volunteer

Volunteering helps local communities not only to build a fence, repair a roof or to study English. It creates a true relation between societies. Traveler stops to be an observer, outsider, but takes part in everyday life. In some situations working as a volunteer helps to reduce travel budget, which brings tourists closer to their dream destination. Why not to help in rural African communities and catch an opportunity to go on safari or to admire Victoria Falls wonder?

Be a part of the world you visit. Transformational traveling

People want to experience, not to change locals. Traveling pushes you out of your everyday routine. It changes your point of view. It changes the way you see yourself and you perceive the world. Experienced traveler becomes an open minded global citizen. She or he returns home better informed, can “translate” the processes from visited places for his colleagues or friends, becomes an ambassador of situations, needs and local desires.

Working overseas travel motivator

Working overseas makes you to travel motivator for your family members and followers. It’s very common especially for young IT, finance and science professionals to change their working environment for weeks or months. This type of extended – in most cases – apartment stays – motivates friends to pay a visit, but also pushes employees into local relations, which influence their capabilities of understanding the world, market and business.

Angkor Wat

Friends and multigeneration traveling

Travel is a new media to connect families and help friends to enjoy a few weeks of the year together. Busy parents are “released” by grandparents, who travel with grandchildren not just to beach destination, but on adventure travels even to Africa or Antarctic.

These are just a few observations and prognosis for the development of travel world in the next few years. Naturally different disciplines and unfortunately world crises can kick this sensitive business out of described tracks. In the short term perspective however I strongly believe that sustainable and transformational traveling will become new engines and at the same time motivators for travel world.

 

 

 

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz