Trendy i kierunki podróży w 2019. Co nowego?

12 grudnia 2018 Janusz Gałka

Światowe trendy i kierunki podróży w 2019. Co nowego?

Przełom roku to czas, w którym nie ma branży biznesowej, która nie zajmowałaby się opracowywaniem prognoz, stawianiem hipotez, budowaniem modeli statystycznych, wróżeniem z fusów i szklanych kul na temat: “co też przyniesie nam nowy rok”?Branża podróżnicza nie jest tu zatem wyjątkiem. Obok twardych dowodów w postaci inwestycji w branży hotelowej, rozwoju połączeń lotniczych, czy otwierania nowych parków rozrywki, są również te miękkie – zwykle trudno mierzalne, kreowane przez globalnych operatorów, którzy mówią nam dokąd i jak należy podróżować w nowym roku. Jednym słowem mówią nam co jest trendy. Mają w tym swój cel;). 

PURE Life Experiences, LE Miami, We Are Africa, ILTM Cannes

Wymienione powyżej spotkania branży podróżniczej, należą do najbardziej prestiżowych na świecie. To tutaj definiuje się i identyfikuje nowe pomysły na podróżowanie. To tutaj także informuje się o nowych inwestycjach, przejęciach, czy otwarciach w branży hotelarskiej. Z paneli dyskusyjnych, forów wymiany doświadczeń i prezentacji oraz z lektury raportów publikowanych na całym świecie, dowiaduję się jakie są światowe trendy i kierunki podróży w 2019.

Lake Moraine Canada

Lake Moraine Canada

Jak mawia przekornie na temat trendów Mary Gostelow – ikona dziennikarstwa podróżniczego – w swoim raporcie live z ILTM Cannes: “z forum o zdrowiu i wellness dowiedziałam się, że dla własnego dobra powinnam siedzieć prosto, być w ciągłym ruchu, (…) jeść groch i rośliny i być aktywna w networkingu”. Dwa słowa zatem na temat tych miękkich trendów na 2019. Czym i czy różnią się one od tego o czym pisałem na blogu i mówiłem rok temu w telewizji w programie Jakuba Porady

Zobaczyć zanim znikną

Nadal chcemy podróżować, aby zobaczyć to co może wkrótce być już tylko wspomnieniem. Pisałem o podróżach do goryli górskich, tymczasem w marcu 2018 roku świat obiegła wiadomość, że ostatni samiec północnego białego nosorożca został uśpiony z powodu starości. Chwilę potem doniesiono nam o kłusowniczej masakrze prawie 90 – ciu słoni w Botswanie – w kraju, który od dekad wskazywany był jako wzór, w obszarze ochrony dzikich zwierząt. Rafy koralowe wciąż giną, a góry ulegają erozji (wrzesień 2018 – osunięcie klifu na zjawiskowej plazy Nawajo na Zakintos).

Sustainable traveling 

To trend niewątpliwie długoterminowy. Poza chęcią zachowania lokalnych kultur, pojawił sie tutaj jednak nowy motyw. Jest nim chęć “wynagrodzenia” za lata wykoprzystywania gospodarczego i społecznego. Pomoc jako chęć zadośćuczynienia.

Plemię San Namibia

Plemię San Namibia

Wolontariat w podróży

Podróże w formie wolontariatu są blisko związane z wyjazdami, w których chcemy być częścią lokalnej społeczności. Chcemy brać udział w lokalnym życiu mieszkańców – nie chcemy ich zmieniać. Ten trend zostanie wzmocniony w przyszłych latach poprzez chęć zmiany sposobu w jaki podróżujemy. Turyści zapragnęli być podróżnikami. Szukamy autentycznych doznań z dala od pułapek dla “masowego zwiedzacza”. To zbliża nas do lokalnych społeczności. 

Cóż jednak podróżniczy wróżbici szykują nam w 2019? 

Bleisure i bite-sized travel

Pamiętacie jak pisałem o podróżowaniu przy okazji obowiązków zawodowych? Otóż od jakiegoś czasu funkcjonuje w branży określenie: “bleisure”. Trend ten się nasila. Dzieje sie tak głównie z uwagi na coraz większą “zajętość” tych, których stać jest na częste podróżowanie. Są fundusze, ale nie ma czasu! Coraz częściej zatem podróż wypoczynkowa przedłuża, bądź antycypuje wyjazd biznesowy. Uzupełnieniem tego trendu jest “bite-sized travel”, czyli podróż “na jeden gryz”. W naszej lokalnej przeszłości mieliśmy już co prawda “podróż za jeden uśmiech” – “jeden kęs” odnosi się jednak do rozmiaru wyjazdu, a nie do waluty, którą mamy zamiar zapłacić. Określenie “bite-sized travel” oznacza podróż krótką – weekendową, lub nawet krótszą, którą jak finger food można schrupać jednym “kłapnięciem”:). Rezerwacyjny mocarz “booking.com” określa te podróże podróżami “micro” i podaje dane, że więcej niż połowa badanych użytkowników portalu, deklaruje większą liczbę krótkich podróży w 2019 vs 2018. No cóż … to jeden z tych gigantów, którzy kreują rzeczywistość – nie od dzisiaj wiadomo, że biznes ten żyje z tej formy podróżowania.

Wodospady Iguazu

Wodospady Iguazu

Gadżety, aplikacje & Co

Coraz trudniej od nich uciec. Znowu jest głośno o podróżach w kosmos i o budowie stacji na księżycu. Wersje dla uboższych przygotowują nam hotele, zatrudniając humanoidy w roli concierge i nakładając nam na oczy kolejne wersje goglowych VR-ów. Co ciekawego tutaj? Fani “bite-sized travel” powinni natychmiast zainstalować aplikację Trip 101. To przewodnik po wszystkim co aktualne w zaplanowanym przez Was kierunku podróży. Wygląda na to, że tradycyjne, książkowe rozwiązania będziemy ze sobą zabierać wyłącznie z sentymentu i dla zapachu farby drukarskiej, a po aktualne treści sięgniemy do aplikacji. Hallo wymagający luksusu podróżnicy! Zanotujcie nowy adres: Stay One Degree to nowa platforma networkingowa łącząca global luxury travellers z właścicielami ekskluzywnych obiektów na całym świecie. Mówią o sobie: “the world’s first luxury travel social marketplace”. W chwili obecnej znajdziecie tutaj dostęp do ponad 1000 obiektów w 54 krajach. Są to nie tylko domy i wille, ale także – ciekawostka – prywatne wyspy.

Podróże dla singli

Uwaga! nie chodzi tutaj o międzynarodowe serwisy randkowe:). Ten kto podróżuje solo, czyni to zwykle z wyboru. Soliści byli dotąd marginalizowani przez obiekty i operatorów. Poprzez konieczność dopłat do pokoi i usług musieli dysponować większymi budżetami. Okazuje się, że jest to nisza, którą niewielu dostrzegało. Airbnb, Hostelworld, LateRooms, a także operatorzy oferujący rejsy morskie, informują o bardzo dużym trendzie wzrostowym wśród indywidualnych podróżników. Co ciekawe prym wiodą tu kobiety. Wielu operatorów wychodzi solistom naprzeciw, oferując pobyty bez dodatkowego suplementu.

Maui

Maui

Mniejszy lęk przed podróżą

Australijski “Travelweekly” podaje, że wraz z rosnącym spadkiem zaufania do mediów globalnych, do porannych wiadomości, raportów i całej najogólniej rzecz ujmując propagandy, podróżnicy będą poszukiwać wiarygodnych źródeł informacji o krajach takich jak Egipt, Iran, czy Turcja. Doświadczenia innych podróżujących dostępne w social media i na forach, skłonią ich do podróży, na które wcześniej się nie decydowali, powstrzymywani propagandą strachu. 

Luksusowe rejsy morskie

Po latach wodowania nowych statków i delikatnie rzecz mówiąc nic nie robienia w temacie lepszego urynkowienia produktu, wiodące linie oceaniczne ruszyły na niezbadane dotąd wody, oferując większą liczbę rejsów – ekspedycji. Nie chodzi już tu tylko o to, aby dopłynąć do Antarktydy, czy zobaczyć pingwiny królewskie w Południowej Georgii. Dzisiaj należy to zrobić w najwyższym komforcie i z fachowym komentarzem naukowców. A co w temacie rejsowego luksusu? Nowy liniowiec znanej marki Celebrity Cruises – Celebrity Edge ma być zapowiedzią nowego. Suity z plunge poolami z panoramicznym – 270 stopni- widokiem na morze, z tzw. werandą infinity. Proste naciśnięcie guzika otworzy całą ścianę, a balkon stanie się integralną częścią kabiny. Celebrity Edge – dziewiczy rejs – grudzień 2018. Któż nie zna Ritza – Carltona – ikony branży hotelarskiej. Jak wspominałem kilka tygodni temu brand RC postanowił spróbować swych sił w branży luksusowych rejsów. The Ritz-Carlton Yacht Collection to propozycja połączenia luksusowego stylu podróżowania z wolnością, która leży w naturze „wilków morskich”. Pierwszy z jachtów o nazwie Azora ruszy w rejs w 2020 roku. 149 kabin – apartamentów ma gwarantować najwyższy komfort podróży.

The-Ritz-Carlton-Yacht-Collection @ritzcarlton

The-Ritz-Carlton-Yacht-Collection @ritzcarlton

Hotele, resorty, nowe otwarcia i przejęcia

Aktywny w branży hotelarskiej designer Philippe Starck popełnił nowy obiekt o rozmiarach butiku w Paryżu. Przy następnej wizycie spróbujcie: Brach Paris. Six Sences – znany operator hoteli wellness nie zwalnia tempa i serwuje nam nowy obiekt w Kambodży – Six Sences Krabey Island. Hejże weekendowcy! Nad jeziorem Como znajdziecie baaardzo przyjemny hotel Il Sereno – to nie jedyny obiekt rodziny Contreras. Inny – Le Sereno – znajdziecie na modnej St. Barth po drugiej stronie Atlantyku. Mam nadzieję opisać go bliżej po czerwcowym LE w Miami.

Hossa w Peru

Peru Rail i Inka Rail wydają się czerpać pełnymi garściami z hossy na Cusco i Machu Picchu. Ta druga oferuje na tej znanej trasie, całkowicie prywatny czarter luksusowego pociągu, który może pomieścić 60 pasażerów. Skoro już jesteśmy w wysokich Andach to warto przypomnieć, że piękne, mieszczące się w starych klasztorach obiekty Belmond – Monasterio del Cusco i Palacio Nazarenas oferują pokoje zasilane … tlenem. Wysokość n.p.m. przestaje tu zatem być problemem.

One and Only w natarciu

Nikomu nie musimy przedstawiać sieci One and Only. W One&Only Le St Géran na Muritiusie rządzi GM Charles De Foucault, dzięki ogromnym inwestycjom obiekt ten znowu należy do czołówki najlepszych na wyspie. Właściciel sieci O&O firma Kerzner wraca do korzeni, czyli do Afryki. Obok znanego obiektu w Kapsztadzie stawiają pierwsze kroki w Rwandzie, a One&Only Nyungwe House to 22 pokojowe, butikowe rozwiązanie u podnóża łańcucha wulkanicznego Virunga, gdzie jak wiadomo żyją goryle górskie. Już niedługo zapowiadane jest także otwarcie drugiego obiektu o dźwięcznej nazwie “Gorilla’s Nest”.

Wakacje na wyspie

Gotowi na prywatną wyspę? Nie tak dawno donosiłem z PURE w Marakeszu o pięknym obiekcie u wybrzeży Tanzanii. Dzisiaj pora na Sweet Bocas w Panamie. Prywatna wyspa, 7 pokoi w drewnie tekowym … Panama rośnie w siłę! Jeśli pomyślne wiatry zawiodą Was do Hongkongu pamiętajcie, że w marcu 2019 otwiera się tutaj Rosewood, choć dla mnie wciąż niedoścignionym w designie pozostanie tu Upper House. Zresztą wystarczy zagadnąć o to Marcela, Marcela Thoma -głównego managera tego miejsca. Z byłej brytyjskiej enklawy można polecieć bezpośrednio do Male. A na Malediwach się dzieje! W którą stronę nie spojrzeć nowe otwarcie! Po zeszłorocznym sukcesie St. Regis na widnokręgu pojawił się nowy gracz – Joali Raa Atoll. Jak twierdzą wtajemniczeni – sam będę miał okazję zobaczyć to cudo w drugiej połowie 2019 – jest to bezpośrednia konkurencja do Velaa Private Island i Cheval Blanc – czas pokaże! Grzechu wart jest też otwarty dwa tygodnie temu resort Kudadoo, znajdziecie tutaj – wciąż rzadkie na Malediwach all inclusive, ale w formie, której nie znacie z Karaibów. Dość powiedzieć, że w cenie uraczycie się siedmioma różnymi szampanami od Louisa Roederera do Taittinger, a i zabiegi spa nie powiększą Waszego rachunku. Kudadoo – choć mniejszy –  wydaje się być zatem naturalnym konkurentem dla przeboju ostatnich miesięcy – Ozen by Atmosphere. Rozmawiałem z Silvią Collepardi cluster Sales Director resortów Maadhoo, do których należy Ozen, która twierdzi że mają ok. 90 % obłożenia. Z niecierpliwością czekamy na otwarcie na Malediwach pierwszego włoskiego Baglioni (wiosna 2019) oraz powrót w te rejony Waldorf Astoria – ITHAAFUSHI. Jedną z wielu zalet tego ostatniego, ma być krótka podróż szybką łodzią z Male. Topowy luksusowy brand Hiltona zdaje się budzić po okresie letargu. Otwarcie na Malediwach (2019) to jeden z  elementów przyjętej strategii ekspansji. W jej ramach Waldorf Astoria jako operator zastąpił Mandarin Oriental w Las Vegas. Do zmiany operatora doszło w wyniku wypowiedzenia sieci Mandarin kontraktu na zarządzanie obiektem, po sprzedaży nieruchomości przez MGM Resorts International.

Six Senses Zil Pasyon

Six Senses Zil Pasyon

Hawana i Singapur

W branży hotelarskiej dzieje się na świecie tak dużo, że nie sposób opowiedzieć o tym w dwóch słowach. Na koniec gorąco polecam Wam dwa obiekty – jedyny prawdziwie 5 gwiazdkowy hotel w Hawanie – Grand Hotel Kempinski Manzana. Znam GM-a – Xavier Destribats – ugości Was jak moich dobrych znajomych. Drugim jest również Kempiński tyle, że w Singapurze – The Capitol Kempiński. Moim zdaniem do czasu otwarcia po długim remoncie historycznego Raffles – co nie nastąpi wcześniej jak w sierpniu 2019 roku – będzie to flagowy okręt Singapuru.

Kierunki podróży w 2019 roku

Dokąd zechcemy pojechać w 2019 roku? No cóż tutaj wiele zależy od tego jaki mamy … paszport. Dla Amerykanów atrakcyjność Starego Świata wciąż będzie na topie. Częściej wybiorą też na wakacje Afrykę – są i będą nowe, bezpośrednie loty do Nairobi i Johanesburga. Po zawirowaniach huraganowych i ataku … (k) glonów morskich wrócą do łask Karaiby. Turysta z Chin i Indii pojedzie w większej liczbie na Malediwy i do … Grecji. Odkurzymy, kiedyś modne, a ostatnio trochę już zapomniane kierunki: Etiopię, Zimbabwe, Węgry, a z nowych dotrzemy do Grenlandii i Kazachstanu. Królem podróży w Europie ma być w 2019 Portugalia! Z dala od zgiełku, demonstracji i zatłoczonych plaż – portugalskie Vida Doce! To dokąd w tej Portugalii? Six Senses Douro ValleyPine Cliffs, Luxury Collection, Anantara VilamouraVILA VITA Parc, Conrad Algarve i wiele innych, małych, przytulnych z fado i porto w tle …

A na koniec? Na koniec jeśli chcecie, aby przygotować dla was taką właśnie podróż – szytą na miarę i z fantazją – zapraszam na moje profile zawodowe.

Tym się zajmuję zawodowo jeśli akurat nie jestem na spotkaniach travel designerów w Kapsztadzie, Marakeszu, Miami, lub Cannes:).

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,