Jak dostać się do Serengeti i Masai Mary

11 stycznia 2015
Posted in Afryka

Jak dostać się na Wielką Migrację? How to get to the Great Migration spots?

Antylopy gnu nad rzeką Mara

Antylopy gnu nad rzeką Mara

Wielka Migracja to teatr dwóch milionów aktorów. Sceną są ogromne przestrzenie Tanzanii i w porównaniu z nimi niewielki wycinek Kenii (Masai Mara). Widownią zachwyceni zdarzeniem dwunodzy, czyli my – ludzie. Jak tam dojechać? Jest kilka rozwiązań.

Nairobi

Loty do Nairobi obsługiwane są przez europejskie linie lotnicze. Mając na uwadze komfort i solidność warto polecić Swiss Airlines. Linia oferuje połączenie do Dar es Salaam, a zanim tam dotrze ląduje w Nairobi. Trasa obsługiwana jest przez Airbusa A330-300 (klasy: ekonomia, biznes i pierwsza). Co może dziwić do Nairobi nie lata Lufthansa. Sprzedaje jednak bilety w code share z Ethiopian Airlines (międzylądowanie w Addis Adebie). Nie ma się czego obawiać – wręcz przeciwnie. Moje doświadczenie z lotu do Kilimandżaro było wyjątkowe. Jedzenie smaczniejsze niż na pokładzie “Lufy”, nie mówiąc o urodzie stewardes (ktoś może powiedzieć, że o różnicę w tym drugim temacie nietrudno, zapewniam jednak że dziewczyny z Etiopii grzeszą urodą). Do Nairobi lata również British Airways, KLM i nazywana przeze mnie “linią afrykańską” Brussels Airlines. Jeśli komuś po drodze z Emiratami, Qatar Airways (długi czas przesiadek, ale Doha ma jeden z pierwszych terminali na świecie wyłącznie do obsługi klientów klasy biznes), czy Turkish Airlines, to połączenia z Warszawy mają swoją zaletę. Głównym lotniskiem w Nairobi jest Jomo Kenyatta International Airport. W 2013 roku miał tu miejsce duży pożar. Pamiętam ulewę, podczas której lądowaliśmy i później nasze oczekiwanie w dziurawym namiocie. Do dzisiaj zachodzę w głowę jak odnaleźlismy bagaże w stercie rzucanych gdzie popadnie waliz i toreb. Obecnie trwają prace budowlane, które mają dać stolicy Kenii nowy dworzec lotniczy. Nairobi ma też drugie lotniskoWilson Airport.

Wilson Airport Nairobi

Wilson Airport Nairobi

Historycznie było to pierwsze lotnisko w Kenii używane przez Imperial Airways Empire do transportu poczty ze Zjednoczonego Królestwa przez Egipt, Kenię, Zimbabwe (Victoria Falls) do Południowej Afryki. Obecnie lotnisko Wilsona służy komunikacji krajowej oraz samolotom biznesowym. To stąd odlatuje większość statków powietrznych do lotnisk ziemnych (airstrips) w całej Kenii. Do Masai Mary można się dostać m.in. z linią Safarilink. Trasę obsługują niezawodne Cessny Caravan. Zabierają 12 pasażerów i bagaż (najlepsze są miękkie torby, jeśli nie jest to prywatny czarter limit bagażu wynosi 15 kg na pasażera). Lot z Wilsona do Kichwa Tembo w Masai Mara trwa ok. 1 h. Jeśli nie lubicie latać trasa ta zajmie wam około 6 godzin i to słabej jakości drogami!

Cessna Caravan w Kogatende

Cessna Caravan w Kogatende

Dar es Salaam

Lotnisko w stolicy Tanzanii składa się z dwóch terminali i przyjmuje loty z Europy, Bliskiego Wschodu i wielu krajów Afryki. Obiekt nie jest już pierwszej młodości. Rząd Tanzanii podpisał niedawno kontrakt na budowę trzeciego terminala i cała w tym nadzieja ponieważ obecny obiekt odbiega znacznie od standardów do jakich jesteśmy przyzwyczajeni w Europie. Zaletą lotniska w Dar jest bezpośrednie sąsiedztwo terminali krajowego i międzynarodowego. Z Dar es Salaam możemy polecieć do większości lokalnych parków narodowych oraz na tak ostatnio popularny Zanzibar. Gdy wybieracie się do parków narodowych pamiętajcie, że wasza Cessna zanim ostatecznie dostaniecie się do Ngorongoro, czy Serengeti, wyląduje po drodze w kilku miejscach. Loty w kierunku Serengeti odbywają się zwykle z miedzylądowaniem w Aruszy. Przy dobrej pogodzie zobaczycie na trasie szczyt Kilimanjaro i niższy o więcej niż 1000 metrów Mount Meru (zajmijcie miejsce z prawej strony samolotu). Przy prywatnym czarterze czas przelotu z Dar do Serengeti (Kogatende airstrip) wynosi ok. 4 godzin. Trasy obsługuje między innymi Tanganyika Flying Company.

Kilimandżaro i Meru

Kilimandżaro i Meru

 

Kilimanjaro International Airport

Lotnisko to, co naturalne polecam tym, którzy wybierają się do Tanazanii, a ich pierwszym celem jest wejście na Kilimandżaro. Warto pamiętać, że Kilimanjaro Airport pozwala na loty po zmroku, czego nie można powiedzieć o sąsiedniej Aruszy i innych utwardzonych pasach startowych rozsianych po kraju. Z Europy polecimy tutaj KLM-em, Turkish Airlines, a z Bliskiego Wschodu Qatar Airways i Flydubai. Wiele lokalnych lotów obsługuje też Precision Air. Lotnisko w Kilimandżaro jest dobrym punktem startowym do wypraw safari zarówno tych, w których jesteście tylko pasażerami różnej maści wanów, czy wehikułów 4×4, jak i tych gdzie jako kierowcy samodzielnie pokonujecie sawannę. Bo zanim dotrzecie do Serengeti zobaczycie po drodze Arusha National Park (tylko 40 minut jazdy od miasta o tej samej nazwie), Lake Manyara National Park (stada pelikanów i lwy wspinające się na … drzewa), Tarangire National Park (morze słoni, chyba drugie po Chobe w Botswanie miejsce o takiej gęstości “zasłonienia”), Ngorongoro Conservation Area (osobliwości fauny i flory w utworzonym 2,5 miliona lat temu kraterze wulkanicznym). W następnym poście przybliżę wam co dzieje się ze stadami antylop i zebr od stycznia do grudnia i czy tylko lipiec i sierpień dają gwarancję zobaczenia spektaklu.

Lotnisko Kilimandżaro

Lotnisko Kilimandżaro

 

, , , , , , ,

Dodaj komentarz