O NAMIBII

O NAMIBII – INFORMACJE OGÓLNE

Stolica: Windhuk
Waluta: dolar namibijski (1 NAD = ok. 0,26 PLN)
Języki urzędowy: angielski
różnica czasowa: 0 h latem
Kod telefoniczny: +264

WJAZD I POBYT

Obywatele polscy udający się do Namibii muszą posiadać wizę pobytową w paszporcie.Ważność paszportu musi być o 6 miesięcy dłuższa, niż termin ważności wizy (w praktyce planowanego wyjazdu z Namibii). Przekraczając granicę w porcie lotniczym, trzeba okazać bilet powrotny. Od dwóch lat można uzyskać wizę po przylocie na lotnisko w Windhoek. Wiza jednokrotna kosztuje ok. 70 USD. Obok dolara namibijskiego akceptowanym środkiem płatniczym jest rand południowoafrykański (uwaga! dolar namibijski nie jest akceptowany w RPA). Z ostatnich naszych podróży wynika, że najszybciej płaci się gotówką i to najlepiej w lokalnej walucie. Cena (nowa) to 1240 NAD (również ZAR). Oczekując na połączenie w JNB będzie można wypłacić w bankomacie.

Covid19 – warunki wjazdu do Namibii

W zawiązku z sytuacją ogólnoświatową prosimy o wnikliwe śledzenie informacji wjazdowych i wyjazdowych dotyczących Namibii. Należy również śledzić informacje dotyczące krajów tranzytowych (przesiadki), a także warunki korzystania z przelotów liniami lotniczymi. Jako organizator robimy to na bieżąco, jednak to na każdym turyście spoczywa indywidualny obowiązek spełnienia warunków uprawniających do wjazdu do danego kraju. Proszę również pamiętać o tym, że to urzędnik na przejściu granicznym wydaje decyzję administracyjną o wpuszczeniu, bądź nie na teren danego kraju. Qatar Airways ma dobrą i łatwą w obsłudze stronę, która umożliwia sprawdzenie informacji dotyczącej ograniczeń covidowych. Dostępna tutaj.

Według stanu na 1 sierpnia 2021, aby wjechać do Namibii należy spełniać następujące warunki związane z Covid19:

  • negatywny COVID-19 PCR (w języku angielskim) nie starszy niż 72 godziny).
  • szczepienie nie zwalnia z obowiązku przedstawienia testu
  • dzieci do 5 roku życia zwolnione są z obowiązku przedstawienia testu
  • przed wylotem do Namibii należy wypełnić formularz informacyjny dostępny tutaj. Formularz należy wydrukować i mieć go ze sobą podczas odprawy na lot.
  • w samolocie, a najpóźniej na lotnisku otrzymamy do wypełnienia dokument informujący o bieżącym stanie naszego zdrowia. Można pobrać go tutaj.

Każda osoba małoletnia musi posiadać przetłumaczony i potwierdzony notarialnie odpis skrócony aktu urodzenia. Według bieżącego doświadczenia (sierpień 2021) wystarczy również skrócony aktu urodzenia WIELOJĘZYCZNY  – obecnie można taki zamówić poprzez profil zaufany. Proszę zwrócić uwagę czy w akcie wielojęzycznym jest nazwisko panieńskie czy obecne matki. Jeśli w akcie skróconym, lub wielojęzycznym wskazane jest nazwisko panieńskie należy mieć ze sobą dokument potwierdzający jego zmianę. Dodatkowo dziecko podróżujące z jednym rodzicem musi posiadać pisemną zgodę drugiego rodzica na wyjazd (poświadczenie notarialne tłumaczone przysięgle). W przypadku śmierci jednego z rodziców wymaganym dokumentem będzie akt zgonu. Gdy osoba małoletnia podróżuje w towarzystwie innych opiekunów (opiekuna) niż rodzice, wymagane jest okazanie na przejściu granicznym dokumentu ze zgodą rodziców (letter of authorisation). Dokument ten powinien zawierać dane dziecka oraz opiekuna wraz z danymi dotyczącymi paszportów, jakimi się posługują, a także kopie paszportów lub dokumentów rodziców i dane kontaktowe. Wszystkie wymagane dokumenty muszą być przetłumaczone i notarialnie poświadczone.

BEZPIECZEŃSTWO

Wbrew opinii polskiego MSZ Namibia jest krajem bezpiecznym. Miejsca, w których należy zachować szczególną ostrożność to centrum Windhuku i Rundu (do którego nie dotrzemy). Proszę jednak pamiętać, że będziemy poruszać się po kraju afrykańskim. Ubezpieczenie samochodu nie będzie obowiązywać, w przypadku jazdy nocnej oraz nadmiernej prędkości. Podczas wizyty w parkach narodowych oraz w miejscach występowania dzikich zwierząt proszę stosować się bezwględnie do zaleceń pilota. W Parku Etosza nie należy opuszczać pojazdu.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA

W Namibii występują zagrożenia epidemiologiczne AIDS, malarią (w północnej części kraju), zdarzają się lokalne ogniska występowania cholery. Służba zdrowia jest stosunkowo dobrze rozwinięta, głównie w stolicy kraju. Istnieje sprawna sieć pogotowia lotniczego np. SOS Intrernational, Medrescue. Koszty opieki medycznej są porównywalne z kosztami w RPA (jak Europa Zachodnia), ale dostęp do niej, zwłaszcza w głębi kraju, jest znacznie trudniejszy. Od podróżnych przybywających do Namibii z krajów o wysokim stopniu rozprzestrzenia się wirusa żółtej febry wymagane jest okazanie w punkcie granicznym potwierdzenia odbycia szczepienia przeciwko żółtej febrze. Uczestnicy wyprawy posiadają ubezpieczenie KL, OC i NW podstawowe wykupione w Towarzystwie Signal Iduna. Proszę zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia dostępnymi tutaj. Na życzenie można podnieść stawki ubezpieczenia za dodatkową opłatą. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że udający się do Namibii nie podlegają szczepieniom obowiązkowym. Służby medyczne zalecają jednak pewne szczepienia związane z podróżą oraz profilaktykę antymalaryczną (Malarone). Aktualną informację uzyskają Państwo w Krakowie w Centrum Medycyny Podróży w Szpitalu im. Jana Pawła II – http://bit.ly/2l76xaI, tel.:  +48 12 614 223, w Warszawie np. Wojewódzki Szpital Zakaźny, tel.: +48 22 33 55 351-355, we Wrocławiu np. Certyfikowany Ośrodek Medycyny Podróży, tel. +48 606 806 766. 

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW

Zasadniczo wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy (polecam również w innych podróżach). Uznawane jest również polskie prawo jazdy pod warunkiem posiadania poświadczonego tłumaczenia dokumentu na język angielski (jest to wersja oficjalna. Jak uczy doświadczenie polskie prawo jazdy, jest w pełni honorowane). Na granicy należy wykupić road permit (dotyczy sytuacji gdy przekraczamy granicę). Obowiązuje ruch lewostronny. Stosunkowo dobrze rozwinięta sieć dróg, dobre oznakowanie, jednakże podczas podróży po drogach szutrowych zdarza się wiele wypadków (jazda zbyt bliska pobocza, przed wyruszeniem pilot przekaże niezbędne instrukcje). Samochody będące przedmiotem wypożyczenia są zgodnie z ofertą ubezpieczone posiadają jednak tzw. franszyzę redukcyjną, czyli mówiąc po ludzku udział własny.  Istnieje możliwość redukcji udziału własnego oraz dodatkowego ubezpieczenia szyb i opon. Proszę pamiętać o tym, że informacja ta jest skierowana do wszystkich podróżujących z Polandevents. Poszczególne programy oraz zakres świadczeń mogą różnić się między sobą. W razie wątpliwości prosimy o kontakt/ Więcej na ten temat w ofercie i NIEZBĘDNIKU. Wiele dróg lokalnych w czasie pory deszczowej jest nieprzejezdnych. W czasie podróży nocą (nie zalecane, gdyż nie obejmuje tego ubezpieczenie) istnieje ryzyko zderzeń ze zwierzętami. W przypadku planowania podróży poza główne miasta i poruszania się drogami trzeciej kolejności odśnieżania:)), wskazane jest wynajęcie samochodu z napędem na 4 koła.

CŁO

Cudzoziemcy opuszczający Namibię mogą wywieźć – w ciągu 12 miesięcy od dnia wjazdu – jedynie taką ilość dewiz, jaką zadeklarowali przy wjeździe (w praktyce nie jest to sprawdzane). Posiadanie i przywożenie narkotyków jest karalne. Istnieje zakaz wwozu broni bez zezwolenia oraz ograniczenia we wwozie innych towarów (perfumy, papierosy, alkohol).