NIEZBĘDNIK

WIZA

O dwóch lat namibijską wizę można otrzymać na lotniskach w Windhuk i Walvis Bay. Jest to wiza jednokrotnego przekroczenia granicy. W przypadku potrzeby innej wizy konieczna jest procedura ubiegania się o nią w Ambasadzie Namibii w Berlinie. Koszt wizy to ok. 70 USD. Podczas jej wyrabiania zostaniemy zapytani o miejsce noclegu. Przed wyjazdem otrzymają Państwo niezbędny voucher z nazwą tego miejsca. Ponadto:

  1. Proszę pamiętać aby paszport był ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu do Namibii. W praktyce oznacza to 6 miesięcy od daty 27 września 2021.
  2. W paszporcie muszą być minimum 3 wolne strony.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

UBRANIA I OBUWIE

Warto zabrać ubranie w kolorach khaki. Proszę jednak nie dokonywać specjalnych inwestycji, jeśli takiego Państwo nie mają. Warto zabrać ciepły polar (wieczorami będzie chłodno) w tym samym celu koszule, lub bluzy z długim rękawem i długie spodnie. Przyda się też lekka kurtka – bardziej przeciwmgielna i wiatrowa niż przeciwdeszczowa, na pewno także czapka. W drodze z Pustyni Namib temperatura spadnie z ponad 30 do ok. 15 stopni. Na wybrzeżu mnóstwo też mgieł od Zimnego Prądu Benguelskiego, dotyczy to również naszej wizyty w Cape Cross (foki, a poprawnie … kotiki). W pozostałych miejscach krótkie spodnie i krótki rękaw. Proszę o zabranie nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych. Buty. Klapki:) pod prysznic, ale też na co dzień. Dużą część dnia spędzamy w samochodzie. Zabieramy więc do samochodu obuwie, które jest dla nas najbardziej wygodne. Miejscami, gdzie potrzebujemy obuwie sportowe i może być to również obuwie za kostkę, są: pustynia Namib, Wybrzeże Szkieletów oraz wizyta w plemieniu San.

CENY PALIWA

Litr kosztuje ok. 0,70 – 0,80 EUR. Zużycie paliwa powinno być na poziomie nie wyższym niż 12 do 15 litrów na 100 km. Do przejechania bedzie ok. 3000 tys. km. W naszych samochodach podwójny zbiornik paliwa ma pojemność 140 litrów. Zasadą podróży po Afryce jest tankowanie gdzie tylko jest to możliwe.

ADAPTERY DO GNIAZDEK

Ładowanie sprzętu. Namibia to nie Botswana. Nawet na campach będzie dostępność prądu. Warto mieć rozdzielacz do gniazdka zapalniczki. Jedno z gniazd do CB drugie do ładowania sprzętu przez USB. Proszę pamiętać aby zabrać ze sobą adaptery do gniazdek. Tutaj informacja jakie gniazdka są w Namibii.

KOMUNIKACJA MIĘDZY POJAZDAMI

Zwykle używamy do tego celu CB radia. Rozsądne radia to wydatek rzędu 250 zł. Proszę o zabranie.

POZOSTAŁE AKCESORIA

Przy tak widowiskowej wyprawie nie zapominamy o aparacie fotograficznym, zapasowych kartach, ładowarkach do sprzętu, zapasowych akumulatorach, statywie i wężyku spustowym, lub pilocie – do zdjęć nocnych (w najnowszych aparatach nie zawsze wymagane). Proszę również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu sprzętu – będzie sporo kurzu! Chętnych zapraszam po rady dotyczące nabywania nowego sprzętu, lub akcesoriów (obiektywy) – warto rozważyć wypożyczenie dłuższych „luf”, aby potem nie żałować:). Proszę zabrać ze sobą latarkę – najlepiej czołówkę oraz zapasowe baterie (minimum 2 na rodzinę). Teraz uwaga! Nie będziemy nocować na campach nieogrodzonych. Wchodzenie w nocy do toalety jest bezpieczne:).

ZAJĘCIA FAKULTATYWNE

LOT BALONEM 18 września 2021

miejsce: Pustynia Namib
Na pustynii Namib jest możliwość lotu balonem z firmą Namib Sky
Z moich balonowych przygód w Afryce, a latałem również nad Masai Marą i Serengeti, jest to krajobrazowo prawie … duchowe przeżycie :). Na stronie operatora (i na moim instagramie) zobaczycie piękne zdjęcia i nie ma w nich przesady. Dwie dygresje. Lot, który rozpoczyna się o świcie, kończy się śniadaniem na pustynii, a szyjka szampana (w praktyce dobre południowoafrykańskie wino musujące) odcinana jest maczetą. Lot balonem wiąże się z gorącym powietrzem. Co jakiś czas palnik dopala je do czaszy, co bywa głośne i może być gorąco w głowę:).
Niestety jest to lot tyleż spektakularny co … kosztowny. Od niedawna cena została podniesiona z 6950 N$ do 7350 N$ od osoby. Proszę o decyzję do 5 września 2021.

GAME DRIVE MUSHARA OUTPOST 24-25 września 2021

Wieczorny i poranny game drive w Mushara Lodge (Outpost, Camp). Game drive’y wykonywane są specjalnymi samochodami z odkrytymi burtami, co daje większy komfort obserwacji zwierząt. Ranger – kierowca jest skomunikowany z innymi rangerami – dzięki czemu łatwiej jest mu odnaleźć zwierzęta. Poranny game drive odbywa się wcześnie rano – we wrześniu wyjazd ok: 6:30. Popołudniowy ok 15:00. Koszt za game drive od osoby to 800 NAD ok. 210 zł. Poproszę o podjęcie decyzji do 5 września 2021 (oczywiście tych, którzy tego jeszcze nie zrobili – chodzi o dostępność samochodów).

SAMOCHODY TERENOWE I WYPOSAŻENIE CAMPINGOWE

SAMOCHODY TERENOWE I WYPOSAŻENIE CAMPINGOWE

Proszę o uważne przeczytanie! Wypożyczamy samochody terenowe Toyota Hiluxe DBL CAB z 2019 roku z automatyczną skrzynią biegów. Samochody są ubezpieczone, a udział własny w przypadku szkody wynosi 17 500 NAD – ok. 4530 zł według kursu sierpień 2021. Sugeruję jednak wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, aby zmniejszyć ten udział. Dostępne są tutaj różne rozwiązania. Za kwotę 2640 NAD (ok. 700 zł) za samochód za okres wynajmu, udział spada do 2500 NAD (ok. 660 zł). Za kwotę 5400 NAD (ok. 1450 zł) za samochód za okres wynajmu, udział spada do 0,00 NAD i ta wersja ubezpieczenia obejmuje również szyby (1 wymiana) i opony (2 sztuki) (inne tego nie obejmują). Proszę pamiętać, że żadne ubezpieczenie nie obejmuje dachowania i …. utopienia samochodu:)). Poruszamy się w dużej mierze drogami szutrowymi. Zalecane jest zachowywanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Może się jednak zdarzyć, że szyba zostanie uszkodzona przez kamień spod kół samochodu nadjeżdżającego z przeciwka. Zdarza się również złapanie gumy. Istnieje możliwość zgłoszenia więcej niż jednego kierowcy do prowadzenia pojazdu. Wiek minimalny to 21 lat i posiadanie prawa jazdy minimum przez rok (opłata za dodatkowego kierowcę 25 NAD/dzień). Proszę pamiętać, że w dniu wynajmu, firma wynajmująca będzie wymagać: prawo jazdy (jeśli ktoś posiada międzynarodowe – jest preferowane), kartę kredytową master card lub visa – nie electron! (pomimo opłacenia pełnej kwoty wynajmu i nawet w przypadku wykupienia pełnego ubezpieczenia – jest to standardowa procedura, na karcie może być zablokowane nawet 2500 NAD – ok. 660 zł (na poczet oddania z niepełnym bakiem paliwa, ewentualnych mandatów itp), po zakończeniu najmu kwota jest zwalniana, ale zajmuje to zwykle – 2 tygodnie karta kredytowa, 1 miesiąc karta debetowa). Karty powinny być ważne przez minimum 120 dni od daty rozpoczęcia wynajmu.

WYPOSAŻENIE SAMOCHODÓW

Pojazdy wyposażone są w: klimatyzację, radio, odtwarzacz CD, alarm, immobilizer, zamek centralny, blokadę dyferencjału, wspomaganie kierownicy, ABS, ESC, poduszki powietrzne, bak paliwa o pojemności 80 litrów. Dodatkowe wyposażenie obejmuje: drugą oponę zapasową (są więc dwie), podstawowe narzędzia, apteczkę pierwszej pomocy, zapasowe bezpieczniki, drewniane kliny do blokowania kół, podnośnik, kable startowe, elektryczny kompresor z miernikiem ciśnienia, łopata oraz 24h serwis (uwaga! Czas dojazdu samochodu serwisowego może się bardzo różnić w zależności od położenia pojazdu). W cenie wynajmu nie ma radia CB.

WYPOSAŻENIE CAMPINGOWE

Wyjazd do Namibii ma charakter wyprawowy. Niektóre z noclegów spędzamy w namiotach na dachach samochodów. W trakcie podróży będziemy również jadać lunche, a czasem kolacje korzystając ze sprzętu campingowego. Wyposażenie dla 4 osób obejmuje:
2 namioty dachowe dwuosobowe wraz z materacami
1x 40l lodówkę ładowaną z własnej baterii
1x stół i 4 krzesła
2x butle gazowe wraz z palnikami
1x ruszt do grilla
1x lampa 12 V
2x prześcieradło na materac
Śpiwór oraz poduszkę z poszewką na osobę (prane każdorazowo chemicznie, otrzymamy je prosto z pralni). Dla komfortu zalecam zakup prześcieradła wewnętrznego do śpiwora np. w Decathlonie. Proszę o informację jeśli ktoś z uczestników ma zamiar zabrać własny śpiwór – choć noce we wrześniu nie bywają już tak zimne jak w lipcu – polecam zwłaszcza zmarźluchom! Moje wieloletnie doświadczenie podpowiada, że gdy temperatura spada poniżej 10 stopni niektóre z osób mogą czuć dyskomfort w „miejscowych” spiworach. Radą na to jest własny śpiwór, bądź nocleg w bluzie polarowej. Uwaga! Poduszki nie są zwykle zbyt wygodne (twarde), a pościel nie jest z bawełny egipskiej:)).
1 x Skrzynia z naczyniami: kubki do kawy, kubki do wody, deska do krojenia, miseczki, otwieracz do konserw, nóż do chleba, małe noże, sztućce, otwieracz do butelek, garnki, patelnia, talerze, czajnik, miska do mycia naczyń, detergent, ścierka, warto zakupić gąbkę do mycia naczyń.

PROSZĘ PAMIĘTAĆ O ZABRANIU Z POLSKI BĄDŹ DOKUPIENIU NA MIEJSCU MOCNYCH WORKÓW 240 LITROWYCH X 2 NA OSOBĘ. Przydadzą się również zapałki, bądź zapalniczka. W worki będziemy pakować nasze bagaże – naprawdę będzie się kurzyć! Zalecam również zabranie rękawiczek (np. takie jak do ogrodu, lub grubsze), będą niezwykle pomocne przy składaniu i rozkładaniu namiotów. Dodatkowo panie lubią mieć ze sobą obrus (popularną ceratę:)) na stół campingowy – jedzenie będzie smakować lepiej  (120x80cm) – można będzie tez kupić na miejscu. Do samochodu warto też zabrać – kubki – „niekapki” Takie z dziubem – jak dla niemowląt – wino smakuje lepiej, gdy nie zalewamy nim koszuli.

Zakładam, że niektórzy z nas zechcą zakupić wino/piwo (jw.) i schować je w lodówce (jeden z lepszych pomysłów podczas wyprawy). Być może mają Państwo ze stref wolnocłowych siateczki, które zapobiegają rozbiciu butelek – proszę je zabrać. Podstawowa czynność podczas pierwszego postoju polega zwykle na sprzątaniu lodówki z … odłamków szkła ze źle zabezpieczonych butelek. Uwaga! Może przydać się dodatkowe zabezpieczenie jajek i nie jest to dowcip:).